Rozporządzenie Wojewody Opolskiego z dnia 29 marca 2021 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w dniu 29 marca 2021r. zostało ogłoszone rozporządzenie Wojewody Opolskiego z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwiej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego i strzeleckiego w związku z wystąpieniem w dniu 17 marca 2021r. na fermie kaczek reprodukcyjnych w Kędzierzynie-Koźlu wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Ognisko grypy ptaków wraz z gospodarstwem kontaktowym zostało zlikwidowane dnia 18.03.2021r. Zwłoki drobiu wraz z innym materiałem zakaźnym zostały przekazane do zakładu utylizacyjnego. W gospodarstwach przeprowadzono również dezynfekcję wstępną.

W rozporządzeniu Wojewoda Opolski określił obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km od ogniska choroby oraz obszar zagrożony (w promieniu 10 km od ogniska choroby), a także określił restrykcje jakie obowiązują hodowców drobiu oraz innych podmiotów, które prowadzą działalność związaną z branżą drobiarską na tych obszarach Pełna treść rozporządzenia. Nieprzestrzeganie postanowień rozporządzenia Wojewody Opolskiego podlegało będzie bardzo wysokim karom pieniężnym, a rażące przypadki naruszeń kierowane dodatkowo do organów ścigania.

Jednocześnie informuję, że na terenie całego kraju obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 722), w którym opisane są obowiązki hodowców drobiu mające na celu ograniczenie ryzyka wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. Rozporządzenie to będzie obowiązywać do czasu jego uchylenia.

Należy niezwłocznie informować lekarzy weterynarii opiekujących się zwierzętami lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu o spostrzeżeniu u ptaków:

  • zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności,
  • znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt: nieśności, spowolnionych przyrostów masy ciała,
  • znaczącego spadku pobierania paszy i wody,
  • drgawek, skrętów szyi, paraliżu nóg i skrzydeł, niezborności ruchów,
  • duszności,
  • sinicy i wybroczyn,
  • biegunki
Opublikował: Ireneusz Major
Publikacja dnia: 30.03.2021, 10:37
Dokument oglądany razy: 778